Meil kõigil on elu ja aeg ja lugu, sellest elu jooksul saab ajalugu; inimelu jaoks vaja on elumaja, rahvamelu jaoks vaja on
RAHVAMAJA -
ka see pole elu- ja ajaloota ja aegu uskudes tulebki loota, et ikka ja alati läbi aja kooskäimise kohta on tõepoolest vaja -
see peab olema soe ja sõbralik maja - rahvale rajatud
RAHVAMAJA.
Kuni veel kestab külakutuur,
seni väikese rahva vaim püsib suur.

(Virve Osila)


Päkapikud

Päkapikud

Teisipäev, 30. august 2011

Meil kolhoosis

Paadla kandi rahval on kenaks traditsiooniks saanud suve lõppu tähistada ühe laheda stiiliüritusega Kõrkküla jaanituleplatsil. Seni on olnud kantri- ja mereteemat. Sel aastal siis teema "kolhoos".

27. augustil, kenal suvisel laupäeval, saigi stiilikas teoks. Üritust olid tervitama tulnud pioneerid, kõik kenasti pidulikes valgetes pluusides, kaelarätid kaelas ja pilotkad peas. Pioneeriorganisatsiooni esindajad olid Virge Varilepp, Meriliis Varilepp ja Margerite Mesila. Punalipp õlal lehvimas ning onu Lenini pilt kaasas, nii nad saabusid. Stiilikale tuli kokku kolhoosnikeks riietatud mehi, naisi ja lapsi. Stiili leidmiseks olid vanaemade riidekapid ja pööningud usinasti läbi tuhnitud, Jüri ja Janne Mesilal olid üles leitud omaaegsed piimanõudki, millel ka piimaringi number veel peal oli.
Stiilsed kolhoosnikud pidid ka stiilseid tegevusi tegema. Esiteks said kõik osaleda kolhoositeemalise viktoriini küsimustele vastamises. Siin noppisid enim auhindu Lembit Sepp ja Jüri Mesila. Auhinnad olid kenasti ajalehe sisse pakitud nagu stiil ette nägi.
Ees ootas järgmine ala - lüpsipingi rinnalt tõuge. Eestlased on edumeelsetena kasutusele võtnud lüpsipingi heite, meie kasutasime rinnalt tõukamise varianti. Naisvõistlejatest edestas teisi Janne Mesila, tulemusega 4,69 m. Meestest tegi parima tõuke Martin Metsmaa tulemusega 6,60 m ja lastest-noortest oli parim Margerite Mesila - 2,52 m.
Järgmine maalähedane võistlus oli "Sitta kah", kus tuli sõnnikut hanguga aja peale ühest vannist teise vedada. Sellel alal näitas parimat tulemust Jüri Mesila ajaga 50,53 sek. Lastest-noortest oli tubli Margerite Mesila, kes ka võistlusmaale pudenenud sõnnikuriismed usinasti rehaga kokku riisus. Reelika Grahv maaomanikuna oli võistlusel kohtunik, tema hindas ülesande puhast sooritust.
Viinaviskamine oli ala, kus üks võistleja lennutas "viina"pudelit, mille kaks kaasvõistlejat paraja kauguse pealt saunalinaga kinni pidid püüdma. No mis sa oskad kosta, naised olid parimad viinaviskajad. Võitis naiskond koosseisus Maret Metsmaa, Pille Tänak ja Reelika Grahv. Nemad said ülesandega kõige edukamalt hakkama.
Künnivõistlusel oli kasutusel käsiader, mille ees seotud silmadega "hobune" ning adrakured haaras pihku kündja. Võrkpalliväljaku ühest otsast teise tuli tõmmata sirge vagu. "Pimedat hobust" tohtis kündja juhtida vaid ohjadest. Hinnangu kündjate tööle andis staažikas kolhoosnik Lembit Sepp. Sirgeima vao kündsid Jüri ja Rain Mesila. "Hobusele" oli auhinnaks leib ja kündjale purk õlut. Samal võistlusel õnnestus künda ka Kõrkküla kõige kõveram vagu, sellega said hakkama Pille Tänak ja Maret Metsmaa. Sealt, kust vagu algas, sinna ta peaaegu ka lõppes. Tegijal juhtub nii mõndagi!


Lapsed said võimaluse lehmalüpsmist harjutada. "Lehma" lüpstes niristasid nad läbi kummikinda pea ämbritäie vett.
Suvestiilikas lõppes kolhoosnike pidulauas, mis samuti stiilselt kaetud oli. Pidulauas valiti üritusel osalenute poolt stiilseim kolhoosnik. Selle tiitli sai Pille Tänak, kes kehastas tööeesrindlast. Pille juures oli kõik stiilne, sealjuures ka käekott ja peotäis rublasid kotis. Auhindki oli stiilne - asunikupudel ja suitsuvorstirõngas. Pille oli majapidemisest leidnud ka Kingissepa rajooni ajalehe "Kommunismiehitaja" numbreid aastatest 1969 ja 1971. Tolleaegseid uudiseid lugesime valjusti ette.
Oli lõbus ja lustiline stiilikas. Samas ka kena ja sume laupäevaõhtu.
Pilte stiilipäevast:
Ja veel pilte stiilipäevast:

Järgmisel aastal toimub suvestiilikana Kõrkkülas "Mutionu pidu", kohale oodatakse karvaseid ja sulelisi külalisi.
Maret Metsmaa, Paadla Kandi Selts

Kommentaare ei ole:

Postita kommentaar