Meil kõigil on elu ja aeg ja lugu, sellest elu jooksul saab ajalugu; inimelu jaoks vaja on elumaja, rahvamelu jaoks vaja on
RAHVAMAJA -
ka see pole elu- ja ajaloota ja aegu uskudes tulebki loota, et ikka ja alati läbi aja kooskäimise kohta on tõepoolest vaja -
see peab olema soe ja sõbralik maja - rahvale rajatud
RAHVAMAJA.
Kuni veel kestab külakutuur,
seni väikese rahva vaim püsib suur.

(Virve Osila)


Perepäev Kärla pargis

Perepäev Kärla pargis

Pühapäev, 5. veebruar 2017

Talve, päikest ja elektrit otsimas

Kadaka mari XIII Tuhamägede tantsupeol
Meie naisrühm Kadaka mari käis nädalavahetusel Ida-Virumaal, et osaleda 13. Tuhamägede talvisel tantsupeol. Kodus harjutasime selgeks 13 folkloorset ja 13 seltskondlikku tantsu (tegelikult mõned ikka jätsime vahele ka), otsisime välja veidi soojemad esinemisrõivad ja külmakindlamad jalanõud, pakkisime endid koos Lümanda segarühma Rummajaga bussi ja nii see sõit itta meil reede pärastlõunal alguse sai. Juba praamilt maha sõites tõdesime, et mandrimaal on pisut rohkem lumekatet maas kui meil. Mida lähemale sihtkohale, seda lumerohkemaks läks. Meeletuid hangesid küll polnud, aga talvetunnet küll. Laupäeva hommikul algas meie päev veidi varem kui kojujäänud saarlastele, sest Eestimaa päike tõuseb ju Ida-Virumaalt (ja teadaolevalt loojub Saaremaal).
Kaevandusmuuseum väärib külastamist
Alustasime oma päeva Kohtla-Nõmme kaevandusmuuseumi külastusega. Veidi lisavarustust selga ja juhtnööre kõrva taha, päris ehtne kaevur-giid kaasa, nii algas meie teekond maa alla.
Meie uus esinemisriietus
See kutt meiega maa alla kaasa ei tulnud, aga pilti lubas küll teha
Ootame rongi
Ühte "kupeesse" mahtus neli kaevurit
Rong suundub uute "kaevurite" järele
Lõputult pikad käigud, aastaid rasket tööd maa all, see oli kaevurielu
Number vagonetil näitab, mitu miljonit tonni põlevkivi Kohtla-Nõmmel kaevandati.
Vagonetis endas on aga viimane tonn toodangut. Nüüd saame elektrit teistest kaevandustest. 
Kaevurisupp söödud, Kaevur-Jaani kaerajaan tantsitud, algas rongkäik Hiiemäele. Sinna jäi meie osalust tantsupeol meenutama nn lepituskivi meie rahvamaja vanast müürist. Lepitus maahaldjatele selle eest, et me oleme maapõuest kaevandatud põlevkivi eest saanud tantsida elektrivalguses.
Reipal sammul Hiiemäele
Kadaka mari lepituskivi
Peotule süütamiseks laskusime Hiiemäelt alla ja siis taas teisest mäenõlvast üles
Kui kõik rituaalid täidetud said ja tantsupeotuli süüdatud, siis läks tantsuks. Ja mitte ainult meie, vaid kõik enam kui 600 tantsijat lustisid lumes sumbates tuttavate tantsulugude saatel. Lõpetasime õhtuhämaruses ja saatsime taevalaotusse head soovid koos laternatega. Ja nagu ikka öigetel saarlastel, lõppes meiegi laupäevane päev saunaõhtuga.
Tantsupeo lõpetus koos reisikaaslastega Lümanda Rummajast

Kommentaare ei ole:

Postita kommentaar