Meil kõigil on elu ja aeg ja lugu, sellest elu jooksul saab ajalugu; inimelu jaoks vaja on elumaja, rahvamelu jaoks vaja on
RAHVAMAJA -
ka see pole elu- ja ajaloota ja aegu uskudes tulebki loota, et ikka ja alati läbi aja kooskäimise kohta on tõepoolest vaja -
see peab olema soe ja sõbralik maja - rahvale rajatud
RAHVAMAJA.
Kuni veel kestab külakutuur,
seni väikese rahva vaim püsib suur.

(Virve Osila)


Päkapikud

Päkapikud

Neljapäev, 14. august 2014

Tegusad 3

Kolmapäev - Karujärv.
Ülevaate annab Kaisi Õispuu:

Kätte oli jõudnud meie laagri kolmas päev. Lapsed olid Karujärvest nii motiveeritud, et punkt kell 10 alustati rattasõitu. Kuna seda teed olid lapsed juba terve suve vändanud, siis tekkis tunne, nagu seda pisikest mäge poleks olnudki. Ühesõnaga töömesilased olid nii kärmesti kohal ja valmis, et isegi perenaine imestas, kuidas küll nii kiiresti jõudsime!
Plaanis oli okste vedu, mida oli ikka omajagu. Kui alguses ei saa vedama, siis lõpus ei saa pidama - see moto kehtis ka laste puhul. Tekitati töörühmad, kus kord ühed viisid ATV-ga oksi ja siis teised. Töö kõis nii kähku, et oksi ei jõudnud ette vedadagi, kui meie Rambod olid juba tagasi. Tõesti olid kõik nii tublid ja töökad ning jõuti oodatust palju rohkem. 
Ükski korralik talgupäev ei saa mööduda ühe hea koduse seljanka ja jäätiseta. Kõhud täis, mindi veemõnusid nautima. Ujuma läksid kõik, kaasaarvatud kasvatajad, kes pidid muidugi sukeldumisvõistlusi ja pallimänge kaasa tegema. Jõudsime isegi võrkpalli ja petanki mängida. Kahjuks oli kell juba nii kaugel, et pidime hakkama tagasi sõitma. Et tagasisõiduks jõudu ja jaksu oleks, sõime pirukaid, täitsime veepudelid ja asusime jälle teele. Kärmed rattasõitjad, nagu tegusad suvepäevalised kõik on, siis jõudsime koju eriti nobedasti. 

Ülevaate annab Maret Metsmaa:

Tegusate suvepäevade 4. päev.
Täna on Mareti kord koos Kaisiga ühiselt tegusate lastega toimetada. Sõidame ratastega läbi Sõmera ja Mätasselja küla Mõnnuste kalmistu juurde.  
Tööhoos
Tänane töö on Mõnnuste kalmistu sodihunnikutest mittekomposteeruv prügi (kalmuküünlad, kunstlilled, pärjalindid) välja sorteerida ja prügikasti viia. Tegusatega on täna liitunud Lauri ja Liisa, Karl-Reedik on veidi haigestunud. Songime rehadega prügihunnikus ja oh üllatust, ühel hetkel pistab sodist ka nastik pea välja. Jätame nastiku ilusasti rahule ja võtame uue töö ette. Laseme rehadel välkuda ja riisume ära Sõmera Kodu hoolealuste kalmudelt trimmerdatud rohu. 
Tekib hea kärutiim väiksematest poistest - Toomas, Karl-Mathias ja Lauri. Kaisi sõidutab viimase kärutäiega koos ka kärutiimi kutte. Eks iga töötegija väsib! Väikene vihmatibutus paneb arvama, kas suvepõuale tuleb kosutust või mitte? Siiski mitte, vihm jääb taevasse. Aeg lõunale sõita. Võtame oma rattad. Kaisi veduriks ees ja Maret piduriks taga, nii venib lasterodu Kärla söökla poole. Meid on täna 14 tegusat ja töökat kätepaari. 
Jälle teele
Pärastlõunal aitame Virgel Kärla Triibuks ettevalmistusi teha. Suuremate tüdrukute tiim hakkab koos Maretiga rahvamaja juures toimetama. Virge koos Joonase ja Karl-Mathiasega läheb linti ümber pargi vedama ning Kaisi oma meeskonnaga suundub hundinuiasid ja kõrkjaid murdma. Tegusad toimetavad. 
Kärla rahvamaja ühe tualeti aken saab uhked Kärla triibud. Triibutamist jälgib ja juhendab "kriitik" Joonas (Joosu) Mägi. Ttriibutajate tiimis jagunevad tööülesanded järgmiselt: Teip Kaisa, Mõõtja Triinu-Liis, Käärid Maret ja Teipija Gabriela. 
Kõik väikesed ja suuremad tööülesanded saavad lõpuks tehtud ja Kärla park on valmis õhtuseid triibutajaid vastu võtma. Muidugi saavad projektilapsed ka õhtuks ülesandeid. Kes tegelevad piletimüügiga, kes valvab käsitöönäitust. Tänane tegus suvepäev lõpeb alles hilja õhtul.
Fotokollaaž Meriliis Varilepp
Tegusate suvepäevade 5. päev. 
Tagumik rattasõidust veidi hell sõuan Kärla poole. Täna siis tegusate suvepäevade viimane päev. See on planeeritud veeta Hallikivi seikluspargis. Võtame Kärlalt kaasa veepudelid, Virge saadab meid kenasti teele ja hakkame pedaalima. 
Algab viimane tegus päev
Rattasõit kulgeb läbi Sõmera ja Käesla küla Kõrkküla seltsimaja poole, kus teeme väikese peatuse. Siin liituvad meiega Kõrkküla lapsed ja Anette. Maret külastab külapoodi ja naaseb sealt kosutava kommihunnikuga (nojah, ega 3 pakki veel miskit eriline hunnik ei ole). Pärast väikest puhkust istume taas sadulasse ja väntame nüüd Kogula küla suunas. Pisike peatus veel Paadla kõrtsi juures ja sätime lenksud Vennati küla poole. 
Seikluspargis võtab meid vastu perenaine Riina. Kõik tegusad saavad peale rakmed. Riina instrueerib ja seletab reeglid lahti ning siis puude otsa ronima. Igaüks valib raja julgusest, suutlikkusest ja oskustest lähtuvalt. Maret on radade all, julgustab ja kontrollib ronijaid. Võibolla jõuab ka Maret lõpuks puu otsa!
Juhiseid kuulamas
Lõunasöögi toob Kärla sööklast kohale Tiina. Võtame korraks aja maha, et süüa lõunat ja tunnustada ühiselt kõiki tegusatel suvepäevadel osalejaid. Igaüks saab tunnuskirja. Kokkuvõttes olid kõik väga tublid. Loodrid ja lorud poleks meiega suutnud sammu pidada. 
Veel on tunnike aega ronimiseks. Nüüd suundub enamus lapsi pikale laskumisele - 120 meetrit pikka liuglemist puu otsast maapinnale. Kaisi ronib puu otsa lapsi teele saatma ja Riina võtab saabujaid võrgu juures vastu. Maret julgustab ja innustab laskujaid niivõrd, et lõpuks otsustab ka ise ronima minna. Tõsi küll, ikka ainult esimene rada, kuid läbin selle kaks korda, tegusad innustamas ja kaasa elamas. Aitäh neile selle eest! Kaisi, tubli noorsootöötaja, läbib kõik rajad ja teeb pika laskumise kaasa. Uhh! Täitsa lõpp kui vahva oli!
Ja nüüd rajale!
Päev hakkab läbi saama. Nüüd veel jäätisering ja arbuusi söömise pidu. Taas ratta selga ja pöörame ninad kodu poole. Tehumardi ristis Kogulas jätame hüvasti. Kõrkküla lapsed keeravad küla suunas ja Kaisi ning Joonas veavada ülejäänud tegusate rivi Kärla poole. Tegusad suvepäevad 2014 on lõppenud. 
Aitäh, tegusad suvepäevalised! Teiega oli vahva! Aitäh Virge, Tiina, Kaisi, Pille! Tänud meie tööandjatele ja aitajatele - Meelis, Ermin, Raivo, Toomas, Aare, Taavi ja Helin, Jüri, Riina! Suur tänu Kärla söökla tublile naisperele eesotsas Kristaga!
Projektijuht Maret

Kommentaare ei ole:

Postita kommentaar